2008 Tournament of Plays Awards

 

TECHNICAL AWARDS                 

 

Best Makeup for a Play or Musical

“The Baker’s Wife,” Aviano Community Theatre

Melody Burgener, "Kismet,"  Ankara Stage on the Run              

Annie Descamp, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Lars-Thorsten Heine, “Something Wonderful Right Away,”  Amelia Earhart Playhouse

“Thoroughly Modern Millie,” Bamberg Stable Theatre

 

Best Hair and Wig Design  

"The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

“The Heidi Chronicles,” Bamberg Stable Theatre

“Rapunzel – A Fairy’s Tale,” Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre 

"Thoroughly Modern Millie,"  Bamberg Stable Theatre

Gwendolyn Whitney, "Fools,"  SHAPE Performing Arts Center

 

Best Costume Design for a Drama

"Hold Please," Hohenfels Box Seat Theatre                              

Holly Matesick, Kathy Marsh, "The Heidi Chronicles," Bamberg Stable Theatre

Kerri Pangman, "To Kill a Mocking Bird,"  Kaiserslautern KMC OnStage

 

Best Costume Design for  a Comedy  (TIE)                                                                                        

Allie Bennett, Trude Moellmann, Vikki Hanrahan, “5 Women Wearing the Same Dress,"     

     Ansbach Terrace Playhouse

Jennifer Brandt, “Rapunzel – A Fairy’s Tale,” Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre

Michiel DeVito, Elfie Carberry, Sandy Sapatka, “All in the Timing,” Mannheim Off

     Main Street Theatre (produced by Roadside Theater)

 “A Tuna Christmas," Garmisch Players

Gwendolyn Whitney, “Fools,” SHAPE Performing Arts Center

Sue Zarutskie, Stacey Groves, “Something Wonderful Right Away,” Wiesbaden

          Amelia Earhart Playhouse

 

Best Costumes for a Musical (TIE)                                               

Shari Cappelli, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Jutta Heckele, Catherine Pongratz, Victoria Schehl, “Into the Woods,” SHAPE PAC

Filiz Kapcak, "Kismet," Ankara Stable Theatre                                                                              

Jordan Talbot, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

 

Best Sound for a Drama                                                     

Jack Austin, “The Heidi Chronicles," Bamberg Stable Theatre

Alan Buxkemper, "Tuesdays with Morrie," Stuttgart Theatre Center

Melody Leon, "Hold Please,"  Hohenfels Box Seat Theatre

Bruce Malone, "To Kill a Mockingbird," Kaiserslautern KMC OnStage

 

Best Sound Design for a Comedy

LTC  Michael Howe, “Fools,” SHAPE Performing Arts Center

Chris Pancake, SFC Steven Stanfill, “All in the Timing," Off Main Street Theatre

Edison Ruland, “Rapunzel – A Fairy’s Tale,” Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre

Stephen Simpson, Kaelt Simpson, “A Tuna Christmas,” Garmisch Players

Something Wonderful Right Away, Wiesbaden Amelia Earhart Playhouse

 

Best Sound Design for a Musical                                      

Robin Cooke, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Corinne Egger, "The Baker's Wife,"  Aviano Community Theatre

Barry Robinson, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre  

           

Best Choreography             

Erika Chester, "Godspell, Jr.," Ansbach Terrace Playhouse

Fahrettin Güven, "Kismet," Ankara Stage On the Run

Tracy Friedman, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Elisabeth & Margi Ritscher, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

 

Best House Management and Lobby Treatment 

Libby Heineken, “Into the Woods,” SHAPE  Performing Arts Center

Roy Mroch, Dee and Stan Snodgrass, "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden

Joline Powell, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre                                                           

"Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

Augusta Saucer, "5 Women Wearing the Same Dress,” Ansbach Terrace Playhouse

Christy Smiley, "Kismet,” Ankara Stage on the Run

Best Lighting Design for a Drama                                                            

Jack Austin,  "The Heidi Chronicles," Bamberg Stable Theatre

Tahirih Fry, "Hold Please," Hohenfels Box Seat Theatre

Holger Schroeder, "Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center

Holger Schroeder, "Tuesdays with Morrie," Stuttgart Theatre Center                    

 

Best Lighting Design for a Comedy                                              

Olivier Galloo, Mitchell Goff, "Fools," SHAPE Performing Arts Center

Eric Robinson, "Something Wonderful Right Away," Amelia Earhart Playhouse                                                       

Heather Rudenick, Andrea Yeatman, Rick Keesling, "Absurd Person Singular,"

      JTF Brunssum Alliance Players

Dane Winters, “5 Women Wearing the Same Dress," Heidelberg Roadside Theater 

Kim Ziegler, Dane Winters, "All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre

 

Best Lighting Design for a Musical                                              

Ross Daniels, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

Vikki Hanrahan, "Godspell, Jr.,” Ansbach Terrace Playhouse                           

Heidi Heairet, Bernie Winderlich  "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Dan LaMorte, Oliver Galloo, “Into the Woods,” SHAPE Performing Arts Center

Steve Smiley, "Kismet," Ankara Stage on the Run

 

Best Stage Properties or Set Dressing for a Drama                                                       

Maddy Austin, "The Heidi Chronicles," Bamberg Stable Theatre               

"Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center

"Hold Please,"  Hohenfels Box Seat Theatre

 

Best Stage Properties & Dressing for a Comedy                                                

"All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre/Roadside                                                                              

Dani Martin, "Absurd Person Singular," JTF Brunssum Alliance Players                                                                   

Maria Romero, Chantelle Slattery, “Fools,” SHAPE Performing Arts Center

Dane Winters, "5 Women Wearing the Same Dress," Heidelberg Roadside Theater                                                 

Sue Zarutskie, Stacey Groves "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden                                       

 

Best Stage Properties and Dressing for a Musical                                             

"Godspell, Jr.," Ansbach Terrace Playhouse

Marion Harris, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Patti King, "Kismet," Ankara Stage On the Run

Gwendolyn Whitney, Leslie Romans, "Into the Woods," SHAPE PAC

 

Best Set Design for a Drama                                                         

Brett Harwood, Judy Rossignuolo-Rice, "Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center

Joanne Love, "Hold Please," Hohenfels Box Seat Theatre

Richard Robert, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage

 

Best Set Design for a Comedy                   

Jennifer Brandt, "Rapunzel – A Fairy’s Tale," Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre                                                                                         

Vikki Hanrahan, Robert Chung, “5 Women Wearing the Same Dress, “ Ansbach

Ardell Johnson, Claudia Dorn "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden                                                                     

SFC Steven Stanfill, Dane Winters, Andrew Meredith, Brian Rausch, "All in the Timing"

                Mannheim Off Main Street Theatre/Roadside 

Dane Winters, Andrew Meredith, Brian Rausch, “5 Women Wearing the Same

       Dress,” Heidelberg Roadside Theater

 

Best Set Design for a Musical                                           

John Beamish, Peggy Schadler, “Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

Verndell Gildhouse, "Kismet," Ankara Stage On the Run

Dan La Morte, Thomas Reich, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Master Sgt. Robert Steele, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

                       

Best Program                                               

Heather Gillespie, "All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre/Roadside

Mary Horning, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre                                                                                           

Patrick Kenny, "Fools," SHAPE Performing Arts Center

Dani Martin, "Absurd Person Singular," JTF Brunssum Alliance Players                                                                          

Daniel Ruf, "Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center

                                                                       

Best Poster               

Jennifer Brandt, "Rapunzel – A Fairy’s Tale," Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre                                                                                            

Marc Engelhardt, "Something Wonderful Right Away,” Wiesbaden Amelia Earhart Playhouse

Mary Horning, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

Dani Martin, "Absurd Person Singular," JTF Brunssum Alliance Players                                                                             

Daniel Ruf, "Biloxi Blues,"  Stuttgart Theatre Center  

 

Best Scene Painting (TIE)

“All in the Timing,” Mannheim Off Main Street Theater, Roadside

Corinne Egger, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre                                               

"Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Brigitte Posley, “Thoroughly Modern Millie,” Bamberg Stable Theatre                  

Tulin Toprak, "Kismet,"  Ankara Stage On the Run”

 

Best Orchestra                                             

"The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

"Into the Woods," SHAPE  Performing Arts Center

"Kismet," Ankara Stage On the Run

"Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

 

Best Keyboard Accompanist

Jack Austin, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

Ciriaco Colella, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre 

Emanuele Lachin, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

SGT Dan O'Riley, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Margaret Ozanne, “Kismet,” Ankara Stage On the Run

 

Best Instrumentalist

Heather Beck, Flute, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

SGT Steve Coonley, Trombone, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Luca Piovesan, Accordion, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Claire Phillpotts,  Harp, "Kismet," Ankara Stage On the Run         

Nicolo Loro Ravenni, Soprano Sax, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

           

Best Music Director (TIE)

Jack Austin,  "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

Ciriaco Colello, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

Emanuele Lachin, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Doug McLain, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Kaan Yüksel,  Margaret Ozanne, "Kismet," Ankara Stage On the Run

 

Best Stage Manager of a Play

John Anton, "All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre/Roadside

Stacey Groves, "Something Wonderful Right Away," Wbdn Amelia Earhart Playhouse

Dani Martin, "Absurd Person Singular," JTF Brunssum Alliance Players

Leslie Romans, "Fools," SHAPE Performing Arts Center

Kari Sharpe, "To Kill a Mockingbird," Kaiserslautern KMC OnStage

                       

Best Stage Manager for a Musical

Mitchell Goff, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Jan Jensen, "Kismet," Ankara Stage On the Run

Amanda Renner, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

 

Best Technical Director of a Play                                     

Stacey Groves, "Something Wonderful Right Away," Amelia Earhart Playhouse

Melanie Leon, "Hold Please," Hohenfels Box Seat Theatre

Holger Schroeder, "Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center  

Kari Sharpe, “To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage

 

Best Technical Director for a Musical

Ross Daniels, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre 

Thomas Reich, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Steve Smiley, Jan Jensen, "Kismet," Ankara Stage On the Run

Master Sgt Robert Steele, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

 

PERFORMANCE AWARDS

 

Best Military Performance in a Play                                            

Sgt Jessie Rae Johnson, Meredith, "5 Women Wearing the Same Dress," Heidelberg                                

Sgt Simon Lash, Snetsky, “Fools,”  SHAPE Performing Arts Center

SrA Adrian Viveros, Carney, "Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center  

     

Best Military Performance in Musical

Sgt Dan Galipeau,  Jack,  "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

SrA Daniel Hannah, Priest, "The Baker's Wife,” Aviano Community Theatre                             

SrA Christopher Reid,  Barnaby, "The Bakers Wife,” Aviano Community Theatre

 

Outstanding Female Youth in a Play or Musical

Bizzy Buffington, Johnny, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

Rosie Malone, Alligator, "Really Rosie,"  Vicenza Soldiers Theatre

Susanne Parcell, Michelle Pex, “Godspell, Jr.,”  Ansbach Terrace Playhouse

Golden Hen, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Elisabeth Ritscher, Multiple Roles, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Th           

 

Outstanding Male Youth in a Play or Musical               

Jake Dailing, Dill, "To Kill a Mockingbird," Kaiserslautern KMC OnStage

Michael Hanrahan, “Godspell, Jr.,” Ansbach Terrace Playhouse

Zachary Page, Eugene,  “Biloxi Blues,”  Stuttgart Theatre Center

Barret Rayan, Christopher, “Rapunzel – A Fairy’s Tale," Ramstein Razz-Ma-Tazz

 

Best Debut Performance in a Play

Erica Aklan, Frances, "5Women Wearing the Same Dress," Ansbach Terrace Plhse

Leslie Atkins, Betty, "All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre/Roadside                                                

Karen Downing, Elsie, "Something Wonderful Right Away"  Wiesbaden Am. Earhart Pl

Mary Wood, Grace, "Hold Please" Hohenfels Box Seat Theatre

                                               

Best Debut Performance in a Musical                                          

A1C Christopher Barry, Claude, "The Bakers Wife,” Aviano Community Theatre                                        

Laura Guenzel,  Hortense, “The Bakers Wife” Aviano Community Theatre                                                    

JaQuail McNeill, “Godspell, Jr.” Ansbach Terrace Playhouse                                                                       

Kenneth Miller, Ching Ho, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre 

 

Best Debut Director                                                                                       

Charlene Gibson, “Absurd Person Singular,” JTF Brunssum Alliance Players

Verndell Gildhouse, "Kismet,"  Ankara Stage On the Run

SFC Sandra Myers, "Fools," SHAPE Performing Arts Center

Edison Ruland, "Rapunzel – A Fairy’s Tale,"  Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre

Bernie Winderlich, "The Baker's Wife,"  Aviano Community Theatre                        

 

Best Chorus Member                                              

Bulutay Güneş  (Bangle Man) "Kismet," Ankara Stage On the Run

Maj Julie Le Duc, Villager, "The Baker's Wife,” Aviano Community Theatre                          

Cameryn Richardson, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

J.C. Smith, Kenneth/other roles),"Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Th

 

Best Chorus or Ensemble for a Musical                                       

"Godspell, Jr.," Ansbach Terrace Playhouse                                                          

“Into the Woods,” SHAPE Performing Arts Center

"Kismet,"  Ankara Stage One the Run 

"Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre

"Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

 

Best Ensemble for a Play (TIE)                              

“Absurd Person Singular,” JTF Brunssum Alliance Players

“All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre/Roadside                                                               

“5 Women Wearing the Same Dress,” Ansbach Terrace Playhouse

“Fools,” SHAPE Performing Arts Center

 “Something Wonderful Right Away,” Wiesbaden Amelia Earhart Playhouse

 

Best Actor in a Minor Role in a Drama

SGT Mike Gilbert, Multiple Roles, "The Heidi Chronicles," Bamberg Stable Theatre

Don Jackson, Boo Radley, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage          

Leonard Jones, Reverend Sikes, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage

Leo Kosley, Judge Taylor, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage                     

                                                                       

Best Actress in a Minor Role in a Drama                                                

Kristen Glogowski, Daisy, "Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center

Kerri Pangman, Stephanie Crawford, "To Kill a Mocking Bird," K’n KMC OnStage          

Amanda Renner, Jill, "The Heidi Chronicles,"  Bamberg Stable Theatre

 

Best Supporting Actor in a Drama

Tyler Boswell, Epstein, "Biloxi Blues," Stuttgart Theatre Center

R.J. Garrison, Bob Ewell, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage          

Hunter Paul, Jem, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage                                       

J. Lee Sweet, Tom Robinson, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage          

 

Best Supporting Actress in a Drama        

Yashira Cangas, Mayella, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage          

Holly Matesick, Susan, "The Heidi Chronicles," Bamberg Stable Theatre                              

Ellen Schumann, Agatha, "Hold Please,"  Hohenfels Box Seat Theatre

 

Best Actor in a Drama                                                        

SPC Patrick Gleason, Peter, Bamberg Stable Theatre

David Schwab, Atticus, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage

Rick Stevens, Morrie, “Tuesdays with Morrie," Stuttgart Theatre Center

 

Best Actress in a Drama                                                     

Shannon Fahy, Scout, "To Kill a Mockingbird," Kaiserslautern KMC OnStage

Sherry Jackson, Jean, "To Kill a Mocking Bird," Kaiserslautern KMC OnStage          

Rosemarie Smith, Jessica, "Hold Please," Hohenfels Box Seat Theatre

 

Best Actor in a Minor Role in a Comedy

SGT Chris Allison, Aunt Pearl, “A Tuna Christmas,” Garmisch Players    

SGT Vincent Fortado, Tripp, "5 Women Wearing the Same Dress,” Heidelberg                                           

Keith D. Greenleaf, Mustafa, “Something Wonderful Right Away,” Wiesbaden

Kregg Kappenman, Mishkin,  "Fools," SHAPE Performing Arts Center

Ian Kimbell, Milton, "All in the Timing,” Mannheim Off Main Street Theatre

                                   

Best Actress in a Minor Role in a Comedy                                              

Mare Adams, Yencha, "Fools," SHAPE Performing Arts Center

Leslie Atkins, Betty, "All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre

Anna Gardner, Sasha, “Something Wonderful Right Away” Amelia Earhart Playhouse

Brenda Mims, Inita Goodwin, "A Tuna Christmas," Garmisch Players

Laraine Parmenter, Butcher, "Fools,” SHAPE Performing Arts Center

             

Best Supporting Actor in a Comedy         

Tim Clark, Multiple Roles, "All in the Timing,"  Mannheim Off Main Street Theatre 

Colin Jackson,  Multiple Roles, "Something Wonderful Right Away," Wbn

Craig Larson, Gregor, “Fools," SHAPE Performing Arts Center

David Nixon,  Dr. Zuberetsky,  “Fools,” SHAPE Performing Arts Center

Eric Robinson, Multiple Roles, "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden                     

 

Best Supporting Actress in a Comedy

Arielle Hetrick, “Rapunzel – A Fairy’s Tale,” Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre

Dr. Vivia Ray Hill, Multiple Roles, "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden

Trude Moelleman, Georgeanne, "5 Women....,” Ansbach Terrace Playhouse                 

Sylvia Rausch, Multiple Roles, "All in the Timing," Mannheim Off Main Street Theatre              

Jessica Rigdon, Georgeanne,  "5 Women…,”  Heidelberg Roadside Theater

MSG Vetta Lynn Stanley, Lenya, "Fools," SHAPE PAC

 

Best Actor in a Comedy

David Burmedi, Multiple Roles, "All in the Timing," Off Main Street Theatre

Jason Krebsbach, Sidney, "Absurd Person Singular," JTF Brunssum Alliance Players            

John Seward, Multiple Roles , "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden

Mike Yasenchak, Ron, “Absurd Person Singular," JTF Brunssum Alliance Players            

                                   

Best Actress in a Comedy

Annia Wyndham, Eva, "Absurd Person Singular,” JTF Brunssum Alliance Players                                  

Natasha Bush Cady, Trisha, “5 Women Wearing the Same Dress,” Roadside Theater               

Mary Vasko-Kingma, Marian, "Absurd Person Singular," JTF Brunssum Alliance Players            

Tracy Sherman, Multiple Roles, "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden

 

Best Actress in a Minor Role in a Musical                                              

Dĭdem Çelĭkkanat, Marriage Arranger, "Kismet," Ankara Stage On the Run

Holly Matesick, Alice, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

SFC Sandra Myers, Jack's Mother, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Ctr

Mia Price, "Godspell, Jr.," Ansbach Terrace Playhouse  

Adriane Wilson, Simone, "The Baker's Wife,"  Aviano Community Theatre                                 

 

Best Actor in a Minor Role in a Musical                          

TSgt. Jason Baziotis, Marquis,  "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Michael Hanrahan, "Godspell, Jr.," Ansbach Terrace Playhouse

Rick Jimenez, Bun Foo, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

CW2 Douglas J. Studer, Cinderella's Father, “Into the Woods,” SHAPE PAC

Kivanç Tos, Jawan, "Kismet," Ankara Stage On the Run

 

Best Supporting Actress in a Musical

Sarah Adams, Lalume, "Kismet," Ankara Stage On the Run

T.Sgt. Adrienne Brammer, Denise, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Jennifer Edwards, Miss Dorothy Brown, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg

Joline Powell, Mrs. Meers, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg stable Theatre

Madeline Schehl, Red Riding Hood, “Into the Woods,” Shape Performing Arts Center                                                

 

Best Supporting Actor in a Musical                                              

Christopher Cotton, Multiple Roles, "Thoroughly Modern Millie," Stable Theatre

Zachary Giles, "Godspell," Ansbach Terrace Playhouse

Rob James, Dominique, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

Roger Rigaud, Wazir, "Kismet," Ankara Stage On the Run        

 

Best Actress in a Musical                                       

Elaine Baziotis, Genevieve, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre                                     

Mary Lee McGuire, Millie, “Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

Carolyn Parse Rizzo, Rosie, “Really Rosie,"  Vicenza Soldiers Theatre

Asli Vural, Marsinah, "Kismet," Ankara Stage On the Run

Eva Zemp, The Witch, “Into the Woods,” SHAPE Performing Arts Center

 

Best Actor in a Musical                                          

Sam Adams, Hajj, “Kismet,” Ankara Stage On the Run

Tracy Gittins, Narrator/Mysterious Man, "Into the Woods," SHAPE PAC

PFC Timothy Jewett, Jimmy, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre                       

Frank Lewandowski, Amiable, "The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

 

Best Director of a Drama                                                   

Joanne Love, "Hold Please,"  Hohenfels Box Seat Theatre

Richard Roberts, "To Kill a Mockingbird," Kaiserslautern KMC OnStage                                          

Judy Rossignuolo-Rice, "Biloxi Blues,"  Stuttgart Theatre Center                                                            

 

Best Director of a Comedy                                     

Charlie Fontana, "Something Wonderful Right Away," Wiesbaden Amelia Earhart 

Vicki Hanrahan, "5 Women Wearing the Same Dress,” Ansbach Terrace Playhouse

SFC Steven Stanfill, “All In the Timing,”  Mannheim Off Main Street Theatre

Dane Winters, "5 Women Wearing the Same Dress," Heidelberg Roadside Theater

 

Best Director of a Musical                                     

Allie Bennett, "Godspell, Jr.," Ansbach Terrace Playhouse

Bonnie Daniels, "Really Rosie," Vicenza Soldiers Theatre   

Dan La Morte, "Into the Woods," SHAPE Performing Arts Center

Margi Ritscher, "Thoroughly Modern Millie," Bamberg Stable Theatre

 

 Best Drama                         

"Biloxi Blues,"  Stuttgart Theatre Center                                                            

"Hold Please,"  Hohenfels Box Seat Theatre

"To Kill a Mockingbird," Kaiserslautern KMC OnStage        

 

Best Comedy

“All In the Timing,” Mannheim Off Main Street Theatre

 “Fools,” SHAPE Performing Arts Center

"5 Women Wearing the Same Dress,” Ansbach Terrace Playhouse

"5 Women Wearing the Same Dress," Heidelberg Roadside Theater

"Something Wonderful Right Away," Wiesbaden Amelia Earhart  Playhouse

 

Best Family Production

“Godspell, Jr.,” Ansbach Terrace Playhouse

“Rapunzel – A Fairy’s Tale,” Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre

“Really Rosie,” Vicenza Soldiers Theatre

 

Best Musical                                    

"The Baker's Wife," Aviano Community Theatre

"Into the Woods,"  SHAPE Performing Arts Center

"Kismet," Ankara Stage On the Run                                                                                                           

"Thoroughly Modern Millie,"  Bamberg Stable Theatre

 

SPECIAL AWARDS

 

Norman H. Marcus Award for

Excellence in Morale, Welfare and Recreation

Daniel A. Gasparino

 

James T. Martin Award for

Individual Excellence in Army Entertainment

Alan Buxkemper

 

Outstanding Original Musical Score

Bruce Malone, "To Kill a Mocking Bird"

Kaiserslautern KMC OnStage

 

Outstanding Technical Support

Sharon Merrill, The Curtain Puller

"Kismet," Ankara Stage On the Run

 

Outstanding “Show Must Go On” Achievement

Michiel De Vito,  Sandy Sapatka, Elfie Carberry, Anne Clark

Emergency Dressmakers, “5 Women Wearing the Same Dress”

Heidelberg Roadside Theater

 

Outstanding Special Technical Achievement                                               

Annie Descamp, The Cowmaker

"Fools," SHAPE Performing Arts Center

 

Outstanding Four-Legged Performance

Husker the Cat, "The Baker's Wife"

Aviano Community Theatre