2003 Army Europe
Festival of One-Act Plays
Winners

MONOLOGUE

Third Place Award - Sarah Bright , Landstuhl

Second Place Award - Elizabeth Renz, Stuttgart

First Place Award - Julie Pownall

STAGE MANAGER

Third Place Award - Giessen Keller Theatre, "Try Not to Step on the Naked Man"

Second Place Award  - Ansbach Terrace Playhouse, "Dolores"

First Place Award- Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre, "Goldilocks & the Three Bears"

ENSEMBLE

Third Place Award - Aviano Community Theatre, "Waiting for Death"

Second Place Award  - SHAPE Entertainment Center, "Nunsense"

First Place Award - Stuttgart Theatre Center, "Bachelor Holiday"

PERFORMANCE IN A MINOR ROLE

Third Place Award - Carol Mussoter, Multiple Roles, "Adaptation"

Second Place Award - James Farrell, Karl, "Try Not to Step on the Naked Man"

First Place Award - Kimi Fairbanks-Oler, Flora, "Turn of the Screw"

SUPPORTING ACTOR

Third Place Award - Paul Acri, Cliff, "Auto-Erotic Misadventure"

Second Place Award - CPT Steve Haley, Dr. Sam Truman, "The Boxcar Children"

First Place Award- Phillip Wentz, Baby Bear, "Goldilocks & the Three Bears"

 SUPPORTING ACTRESS

Third Place Award - Myranda Watson, Jessie Alden, "The Boxcar Children"

Second Place Award - Michaela-Rose Viamonte, Mary Margaret, "Goldilocks & the Three Bears"

First Place Award - Melissa Morlock, Catherine, "Nice People Dancing to Good Country Music"

LEADING ACTOR

Third Place Award - Keith Greenleaf, John, "Ferris Wheel"

Second Place Award - Rickey Mackey, Adam, "The Diaries of Adam & Eve"

First Place Award - Barry DeWeese, Jamie, "The Last Five Years"


LEADING ACTRESS

Third Place Award – TIE
Stacey Groves - Dorie, "Ferris Wheel"
Jeanne Ragonese - Catherine, "The Last Five Years"

Second Place Award - Trude Moellmann, Sandra, "Dolores"

First Place Award - SPC Rebekah Torberg, Mary Tuplin, "Tuesdays & Sundays"

 DIRECTOR

Third Place Award - Paula Fairbrother, "Goldilocks & the Three Bears "

Second Place Award - Liz Bell Young, "The Boxcar Children"

First Place Award - Elke Lewis, "Dolores"

BEST SHOW

Third Place Award (and a $500 Program Grant ) - Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre, "Goldilocks & the Three Bears"

Second Place Award (and a $750 Program Grant) - Ansbach Terrace Playhouse, "Delores"

First Place Award (and a $1,000 Program Grant) - Darmstadt Performing Arts Center, "The Last Five Years"

 

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS

First Place Award for Excellence in Musical Direction - Hatem Nadim, "The Last Five Years "

First Place Award for Excellence in Costuming - Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre, "Goldilocks & the Three Bears"

Second Place Award for Excellence in Lighting - Timothy Clark, "The Last Five Years "

Second Place Award for Excellence in Costuming - Vicenza Soldiers Theatre, "The Boxcar Children"

Third Place Award for Excellence in Costuming - Kitzingen Act 1 Community Theatre, "Nice People Dancing to Good Country Music"

2003 OUTSTANDING ARMY ENTERTAINMENT PROGRAM

Ansbach Entertainment & Terrace Playhouse - Congratulations to Vikki Hanrahan, and all the volunteer participants.

THE IRVING BERLIN AWARD FOR PROGRAMMING EXCELLENCE

Consistently one of the best-managed programs, that each year produces a full season of comedies, dramas and musicals, including touring shows and special events;  have set a standard for both artistic and financial success;  the only Entertainment program ever nominated for the James Carroll Award (for Business Operations innovative food and beverage services);   on the cutting edge of presenting new works; multiple awards in the Tournament of Plays and the Festival of One Act Plays;  providing participation and cultural sharing opportunities for community of service members, their families, and host nation guests.

Presented to Giessen’s Keller Theatre, David McGown Turner, Entertainment Director


Thanks to cast and crew of "HAVING OUR SAY" - Sylvia Davis & Rosa Metoyer, Barbara Mitchell, Sam Estep, Ed Reed, Ron Schenk, Joe Metoyer, Wanda Schenk City Park Players, Alexandria, LA.

Thanks to the Festival Technical Crew Dane Winters, Vic Phillipson, Andy Meredith, Bob Chung, Tino Prinz

Thanks for continuing support from the Royal Dumpe Dinner Theatre, Jim Danek

Thanks and a commemorative Stein for workshop instructors Jennifer Daczszyszak, Mary Jo DeNolf, and Dan LaMorte

Thanks to command support from the 411th BSB Cdr, LTC Diane Vanderpot

Thanks and commemorative Steins for the judges:  Carole Gutierrez, Morrie Enders, Paul Bourne, and AACT’s Kathie Maldonado.

Congratulations and Thank You to Mr. James Sohre for organizing another outstanding Festival!

Each participant received a Certificate of Achievement, and a Festival Tee shirt.