2006 Army Europe
Festival of One-Act Plays
Winners
( Roadside awards in red )

Here are a few photos or our Heidelberg winners at the awards evening

BEST SHOW AWARDS:

1st Place: “Wings,” SHAPE Entertainment Center
2nd Place: “Children of Eden,” Roadside Theater Heidelberg
3rd Place: “Bugged Out,” Ansbach Terrace Playhouse

BEST DIRECTOR:

1st Place: Dan LaMorte, “Wings,” SHAPE Entertainment Center
2nd Place: Bonnie Daniels, “The Arkansaw Bear,” Vicenza Soldiers Theatre
3rd Place: Antonio Brunetti, “Rounding Third,” Stuttgart Theatre Center

BEST ACTOR:

1st Place: Jim Heffernan, “Rounding Third,” Stuttgart Theatre Center
2nd Place: Brian McGrail, “Dinner for One,” Garmisch Players
3rd Place: SGT Michael J. Malizia, “The Flattering Word,” Bamberg Stable Theatre

BEST ACTRESS:

1st Place: Rosemarie Smith, “Chicks,” Hohenfels Box Seat Theatre
2nd Place: Charlotte Richford, “Wings, ”SHAPE Entertainment Center
3rd Place: Mia Segura, “The Arkansaw Bear,” Vicenza Soldiers Theatre

BEST SUPPORTING ACTOR:

1st Place: SPC John Mendez, “The Arkansaw Bear,” Vicenza Soldiers Theatre
2nd Place: Jason Lloyd, “Bugged Out,” Ansbach Terrace Playhouse
3rd Place: Christopher Overly, “Children of Eden,” Heidelberg Roadside Theater

BEST SUPPORTING ACTRESS:

1st Place: Aries Quintero, “Hyronomous A. Frog,” Hanau Five Pfennig Playhouse
2nd Place: Crystal Brown, “Heroes,” Schweinfurt Abrams Entertainment Center
3rd Place: Stephanie Haley, “Laundry & Bourbon,” Youngsan Army Community Theatre

BEST PERFORMANCE IN A MINOR ROLE:

1st Place: Elisabeth Ritscher, “The Flattering Word,” Bamberg Stable Theatre
2nd Place: Rosie Malone, “The Arkansaw Bear,” Vicenza Soldiers Theatre
3rd Place: Jacqueline Salcido, “A Farewell to Galatea,” Aviano Community Theatre

BEST ENSEMBLE:

1st Place: “Children of Eden,” Heidelberg Roadside Theater
2nd Place: “Hyronomous A. Frog – The Frog Prince,” Hanau Five Pfennig Playhouse
3rd Place: “Sorry, Wrong Number,” Ankara Stage on the Run

BEST STAGE MANAGER:

1st Place: Gwendolyn Whitney, “Wings,” SHAPE Entertainment Center
2nd Place: Hannah Porter, “Chicks,” Hohenfels Box Seat Theatre
3rd Place: Jennie Oberschlake, “Bugged Out,” Ansbach Terrace Playhouse

BEST OVERALL DESIGN:

1st Place: “Wings,” SHAPE Entertainment Center
2nd Place: “The Musicians of Bremen,” Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre
3rd Place: “Bugged Out,” Ansbach Terrace Playhouse

ACHIEVEMENT AWARDS FOR EXCELLENCE:

1st Place: Sarah Small, Playwriting, “HEROES,” Schweinfurt Entertainment Center
2nd Place: Bonnie Daniels, Sound Design, “The Arkansaw Bear,” Vicenza Soldiers Theatre
3rd Place: Holger Schroeder, Lighting Design, “Rounding Third,” Stuttgart Theatre Center

BEST MONOLOGUE:
1st Place: Constance Howard, “French Monologue,” Heidelberg
2nd Place: Jeanne Ragonese, “Lives of the Great Waitresses,” Heidelberg
3rd Place: Wanda Goshorn, “Frozen,” Heidelberg

ALSO ANNOUNCED:

The Irving Berlin Award for Programming Excellence
Fort Shafter, Hawaii, Army Community Theatre

Department of Army Community and Family Support Center
2006 Outstanding Recreation Awards
Best Worldwide Army Entertainment Program, Medium-Sized Installation:

Heidelberg Roadside Theater

Friend of Recreation Award
John Beamish, Vicenza Soldiers Theatre

 

THANKS TO:

Community and Family Support Center for payment of Royalties, and Memberships in AACT

The Royal Dumpe Dinner Theatre, Jim Danek

Thanks to Jester Theater, Orlando, Florida

Volunteers of Roadside Theater manning backstage, the check-in desk, front of house, and refreshments

Vic Phillipson, Tech Director & lighting/sound wkshp

Kathie Maldonado, AACT Festival Commission

Congratulations and Thank You to Mr. James Sohre IMA_E Entertainment for organizing another outstanding Festival!

Each participant received a Certificate of Achievement, an AACT certificate, and a Festival Tee shirt.